Data

Azure SQL Dağıtım Türleri

July 27, 2022

Azure servisleri üzerinde SQL bir veri tabanına sahip olmanın 3 farklı seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler, tam olarak ihtiyaç duyduğunuz hizmeti alma ve sadece aldığınız hizmet kadar ödeme yapma şansı sunmaktadır. Şimdi hep beraber Azure SQL dağıtım seçeneklerini inceleyelim.

Seçenek 1 : SQL Sanal Makineleri (SQL Virtual Machines)

SQL Sanal makineleri, kullanıcının SQL Server üzerinde en çok yetki ve sorumluluğa sahip olduğu seçenektir. Bu seçenekteki hizmet türü IASS (Infastructure as a Service) yani sadece alt yapı sağlayan bir hizmet türü olduğundan, Sanal makinedeki işletim sistemi güncellemeleri ve SQL Server üzerindeki güvenlik yamaları dışındaki tüm işlemler, kullanıcının sorumluluğundadır. Elbette bu sorumluluk kullanıcıya çok daha geniş bir yetki alanı tanımış oluyor. Öyle ki, SQL Server hizmetinin tamamını konfigure edebildiğiniz için SQL Veritabanı hizmetinin yanında SSAS, SSRS ve SSIS gibi yardımcı servislerinde kurulumu yaparak bu servisleri kullanabilirsiniz.

Seçenek 2 : SQL Yönetilen Örneği (SQL Managed Instance)

Türkçesi kulağa biraz garip geliyor olabilir. O yüzden biz İngilizce haline odaklanalım, Managed Instance! Bildiğiniz üzere SQL Server kurulumu yaparken birden fazla Instance oluşturabilirsiniz. Bir önceki seçenekte olduğu gibi sanal bir makine üzerinde SQL Server kurulumu yaparsanız birden fazla Instance’a sahip olabilirsiniz. Managed Instance seçeneğinde ise Azure sizlere SQL Server üzerinde kurulmuş bir adet Instance hizmeti sağlar. Bu servisin hizmet türü de PAAS (Platform as a Service) olarak adlandırılmaktadır. Yani alt yapıdan daha fazlasını sunan bir hizmet türüdür. SQL Server platformunu hizmet olarak sağlar. Bu durumda sorumluluğunuz daha az dolayısıyla hareket alanınız da daha kısıtlıdır. Managed Instance hizmeti ile SQL Server Agent, Machine Learning Services, CLR ve SSIS gibi servisleri kullanabilirsiniz.

Seçenek 3 : SQL Veritabanı (SQL Database)

SQL Veritabanı, kullanıcıları hem işletim sisteminden hem de SQL Server yapısından soyutlamaktadır. Bu seçenek size sadece SQL Veritabanı hizmeti sağlar. Instance bazında herhangi bir değişiklik veya kurulum yapma yetkiniz bulunmaz. Yetki alanının daha dar olmasına rağmen, SQL Veritabanı hizmeti, sınırsız depolama alanı ve otomatik ölçeklendirme gibi ihtiyaçları karşılayan tek dağıtım seçeneğidir. Ek olarak SQL Veritabanı servisinin de hizmet türü PAAS olarak sınıflandırılmaktadır.

Görüldüğü üzere her bir dağıtım seçeneğinin birbirine göre avantajlı veya dezavantajlı olduğu durumlar mevcut. Siz de ihtiyaçlarınıza en uygun dağıtımı seçerek Azure dünyasına adımınızı atabilirsiniz.

Bonus: Bulut Teknolojilerindeki Hizmet Türleri

Bulut teknolojileri üzerinde kullandığımız servisler, sunulan hizmetin ne kadarının sistem tarafından, ne kadarının kullanıcı tarafından yönetildiğine bağlı olarak farklı kategorilere ayrılır. Bunlar sırasıyla IASS PAAS ve SAAS olarak isimlendirilir.

Bu kategorileri detaylı incelemek için aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

Bulut Servislerindeki Hizmet Türleri (IaaS, PaaS, SaaS)

Daha detaylı incelemeler için takipte kalın!

Görüşmek üzere!

Kaynakça :

https://docs.microsoft.com/tr-tr/learn/modules/azure-sql-intro/3-deployment-options

Author: Deniz Alkan

Tags

Azure Data Intelligence Database SQL