Consultancy

Açık Bankacılık Ürün Yolculuğu

July 27, 2023

İlk olarak 2016 yılında İngiltere de başlayan Açık Bankacılık standartlaşma çalışmaları ve buna paralel Avrupa Birliğinde başlayan PSD1 ve ardından PSD2 çalışmalarıyla birlikte son yıllarda global dünyada Açık Bankacılık adını sıklıkla dünyaya duyurmaya başlamıştı.

Artan kullanıcı ihtiyaçları, bankaların ürün geliştirmedeki yavaşlıklarıyla birlikte açık bankacılık 2020’li yıllara geldiğimizde artık Türkiye’de de konuşulmaya başlamış ve T.C. Merkez Bankası 2020 sonlarına doğru yayınladığı Elektronik Bankacılık tebliğiyle Açık Bankacılığın sesleri Türkiye’de de artık duyulmaya başlamıştı. Ardından T.C. Merkez Bankasının BKM’i teknik sağlayıcı olarak belirlemesiyle birlikte ÖHVPS adında PSD2 standartlarına benzer Türkiye deki ilk Açık Bankacılık standardı oluşmaya başladı. İlk olarak taslak olarak başlayan çalışmalar, 2022’nin başında 1.0 versiyonu ile ilk resmi sürüm halinde yayınlanmış oldu.

2021 yılında standartları daha yeni yeni oluşmaya başladığında, bankalar ve fintech’ler nezninde kimse Açık Bankacılığın ne kadar uzun soluklu bir iş olacağını ve ülkenin buna ne kadar hazır olduğunu bilmiyordu. Innovance olarak bizde BKM’nin 1.0 versiyonunu yayınlamasının ardından, ÖHVPS standartlarına uygun, yeni teknolojiler kullanan, servis uyumluluğuyla müşterilerine hız ve direk entegre olunabilme rahatlığı sunan bir Açık Bankacılık ürünü yaratmak için çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmalarla birlikte YÖS rolünde çok kısa bir sürede BKM’nin teknik sertifikasyonunu geçen ilk firmalardan olmayı başardık. Aynı zamanda bu ürünü bir müşterimizin cüzdan uygulamasına da entegre ederek, gerçek anlamda ilk defa ürünün kullanımını sağladık. Hemen ardından ise HHS rolündeki çalışmalara başlayarak Açık Bankacılık ürününü alanında tüm standartları içinde barındıran bir ürün haline getirmeye devam ediyoruz.

Innovance Açık Bankacılık ürünü servisleri;

  • Hesap bilgileri ve hesap hareketleri servisleri,
  • Para transferleri servisleri: EFT, FAST, Havale, Virman,
  • Rıza tahsisi ve yönetimi servisleri,
  • Güçlü kimlik doğrulama ve erişim belirteci servisleri.

Ürün ile beraber müşterilerimize; Açık Bankacılık ara yüz ve/veya MW geliştirme desteği, BKM nezdinde Açık Bankacılık simülatör kurulum, test ve sertifikasyon sürecinin yönetilmesi ile Açık Bankacılık versiyon takibi ve danışmanlığı gibi tüm süreçlerde desteklerimiz bulunmaktadır.

Sizin de benzer bir ürün ihtiyacınız varsa, regülasyon dertlerinden kolayca kurtulmak istiyorsanız ve Açık Bankacılık yolculuğunda tecrübelerimizle size zaman ve kaynak kazanımı sağlamamızı istiyorsanız Innovance ile iletişime geçin, çözüm ortağınız olalım.

Author: Orhan Şen

Tags

Açık Bankacılık Open Banking Product Technology Consultancy