Data

Power BI Nedir? Bileşenleri ve Lisans Türleri Nelerdir?

October 23, 2018

Power BI, Microsoft’un geliştirdiği iş zekası araçlarından bir tanesidir. Elimizdeki veri üzerinde düzenleme, temizleme, analiz etme ve görselleştirme gibi işlemler yapmamızı sağlar. Basit ve sade bir arayüzü vardır. Teknik bilgisi yüksek olmayan kullanıcılarında rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Power BI Bileşenleri

Power BI 3 bileşenden oluşur. Bunlar sırasıyla; Power BI Desktop, Power BI Service ve Power BI Mobile’dir

Desktop : Windows işletim sistemlerinde çalışan, kullanıcının veri kaynaklarına bağlanma, veri seti oluşturma, rapor hazırlama gibi işlemler yapabilmesini sağlayan local bir uygulamadır.

Service : Desktop üzerinde yaptığımız işlemleri web tarayıcılarını kullanarak yapmamızı sağlayan uygulamadır. Desktop’daki bir çok özellik Service’de de kullanılabilir (Rapor oluşturma, kaynaklara bağlanma, kaynakları yönetme vb.), ancak veri seti oluşturma gibi bazı işlemler sadece Desktop uygulamasında yapılabilmektedir. Service uygulamasında sadece Desktop’da üretilmiş hazır veri setlerine bağlanma işlemi yapılabilmektedir.

Mobile : Power BI Servisinde yayımlanan raporları görüntülememize yarayan mobil uygulamadır. Bu uygulamada sadece veri görüntüleme işlemi yapılabilir.

Lisans Türleri

Free, Pro ve Premium olmak üzere 3 farklı lisans tipi bulunmaktadır. Bu lisansların satın alınması ve kullanıcılara atanması portal ofis’te yapılır. (Portal.office.com)

Ücretsiz (Free) Lisans: Herhangi bir ücret ödemenizi gerektirmeyen, kişisel kullanıma daha uygun olan lisans tipidir. Free lisans uygulamaya herhangi bir teknik kısıt getirmez. Fakat bulutta yayınlanmış raporlarınızı başkalarıyla paylaşmak istediğinizde Pro lisansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Pro Lisans: Eğer bir rapor setine belli bir kullanıcı grubunun farklı güvenlik seviyelerinde ulaşması gerekiyorsa, kullanıcılar arasında rapor ve dashboard paylaşılması gibi ihtiyaçlar varsa, rapor setinin otomatik olarak kendiliğinden güncellenmesine günde birden fazla ihtiyacınız varsa, rapor setinin verisini çektiği veri kaynakları Pro lisansı gerektiren bir veri kaynağı ise (örneğin SQL Server Analysis Server) “Pro” lisansını kullanmalısınız.

“Pro” lisansının mevcut durumda kullanıcı başına aylık yaklaşık 10$ gibi bir maliyeti var. Pro lisansını “trial” modunda 60 gün ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Free ve Pro lisansı arasındaki farklar zaman zaman değişebiliyor, fakat bu farkların tamamının bulut servisindeki raporların paylaşımı, erişimi ve yenilenmesiyle ilgilidir. Yani, veri modelleme ve raporlama tarafında yapabileceklerimiz free ve pro versiyonda aynıdır. Pro versiyonda Sadece bulut tarafında bazı ek özellikler bulunmaktadır. Free ve Pro versiyon arasındaki farklar için buraya göz atabilirsiniz.

Premium Lisans: Raporlara erişecek kullanıcı sayısı 500 ve üzerindeyse, bulut servisinin yanısıra Power BI’ı on-premise’de de kullanmak gibi bir ihtiyaç varsa Premium lisansını değerlendirebilirsiniz. Premium lisans, bulutta size özel ayrı bir powerbi.com servisi çalıştırmaya benzer, paylaşımlı değil, sadece size ait bir kapasiteyi satın alır ve kullanırsınız. Premium lisans, hem bulutta size ait bir kapasite oluşturur, hem de on-premise’de, yani lokalde kendi “Power BI On-Prem Report Server”’ınızı kurmanıza müsade eder. Eğer buluta çıkmakla ilgili regülasyonlara tabii iseniz Premium lisansını kullanabilirsiniz. Güncel soruların cevapları için buraya bakabilirsiniz.

Author: Deniz Alkan

Tags

Power BI